Stommed Arte Logotype
Stommed Arte Logotype
Stommed Arte Logotype
Stommed Arte Logotype

Czym zajmuje się endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba – komorę i kanały. Zaopatrzona w gęstą sieć naczyń krwionośnych spełnia przede wszystkim funkcję odżywczą i czuciową. Wszelkie, niezbędne składniki odżywcze dopływają do miazgi z kości, z którą łączy się za pomocą tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie kanałowe zaleca się gdy zdiagnozowano:
  • stany zapalne lub martwicę miazgi
  • bardzo rozległą próchnicę
  • złamanie lub zwichnięcie zęba
  • w przypadku wskazań protetycznych, np. przed wykonaniem mostu lub korony

Na czym polega leczenie kanałowe

endodoncja-1

Leczenie kanałowe polega na niezwykle dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów zęba. W trakcie opracowywania mechanicznego usuwa się jak największą ilość zainfekowanej miazgi i nadaje się kanałom stożkowaty kształt. W przypadku opracowywania chemicznego, kanał przepłukuje się i dezynfekuje odpowiednimi środkami chemicznymi, co usuwa pozostałe bakterie, toksyny, związki organiczne i nieorganiczne. Tak oczyszczone kanały zostają szczelnie wypełnione właściwym materiałem – najczęściej biokompatybilną gutaperką. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi.

Nieleczona próchnica może być bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego miazgi, ale nie zawsze – czasami, mimo braku bólu, dochodzi do infekcji bakteryjnej, która również wymaga leczenia endodontycznego. Stan zapalny miazgi może również doprowadzić to infekcji tkanek okołowierzchołkowych, co jest wynikiem działania bakterii i ich toksyn w kanałach korzeniowych zęba.

Wszystko to może przejawiać się silnym bólem, powstaniem ropnia lub przetoki, ale infekcyjne zmiany w miazdze zęba mogą przebiegać także bezobjawowo. Dlatego też przed każdym leczeniem endodontycznym niezbędne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwala właściwie ocenić zmiany i podjąć właściwe metody leczenia.
W trakcie leczenia kanałowego wykorzystujemy nie tylko doświadczenie i wiedzę Naszych lekarzy  ale również wysokiej klasy sprzęt mikroskop Leica M320, endometr Raypex 5, endomotor Reciproc Silver, systemu do wypełniania kanałów metodą termoplastyczną Beefill 2 in 1.

Leczenie kanałowe zaleca się między innymi wskutek:

  • stanów zapalnych lub martwicy miazgi
  • bardzo rozległej próchnicy
  • złamania lub zwichnięcia zęba
  • wskazań protetycznych np. przed wykonaniem mostu lub korony