Czym zajmuje się endodoncja?
Na czym polega leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe polega na niezwykle dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów zęba. W trakcie opracowywania mechanicznego usuwa się jak największą ilość zainfekowanej miazgi i nadaje się kanałom stożkowaty kształt. W przypadku opracowywania chemicznego, kanał przepłukuje się i dezynfekuje odpowiednimi środkami chemicznymi, co usuwa pozostałe bakterie, toksyny, związki organiczne i nieorganiczne. Tak oczyszczone kanały zostają szczelnie wypełnione właściwym materiałem – najczęściej biokompatybilną gutaperką. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi.
Nieleczona próchnica może być bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego miazgi, ale nie zawsze – czasami, mimo braku bólu, dochodzi do infekcji bakteryjnej, która również wymaga leczenia endodontycznego. Stan zapalny miazgi może również doprowadzić to infekcji tkanek okołowierzchołkowych, co jest wynikiem działania bakterii i ich toksyn w kanałach korzeniowych zęba.
Wszystko to może przejawiać się silnym bólem, powstaniem ropnia lub przetoki, ale infekcyjne zmiany w miazdze zęba mogą przebiegać także bezobjawowo. Dlatego też przed każdym leczeniem endodontycznym niezbędne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwala właściwie ocenić zmiany i podjąć właściwe metody leczenia.
W trakcie leczenia kanałowego wykorzystujemy nie tylko doświadczenie i wiedzę Naszych lekarzy ale również wysokiej klasy sprzęt mikroskop Leica M320, endometr Raypex 5, endomotor Reciproc Silver, systemu do wypełniania kanałów metodą termoplastyczną Beefill 2 in 1.
Leczenie kanałowe zaleca się między innymi wskutek: